Встановлення опіка та піклування над дитиною

Деталі

31543 2019-09-13 11-29-53Кожна дитина має право виховуватися та зростати в сім’ї, на любов та піклування, безпечні умови проживання. Нажаль у житті дитини можуть виникнути обставини, коли про неї піклуються не батьки, а близькі родичі: бабуся, дідусь, тітка, дядько або інші особи, які забезпечують виховання та розвиток дитини. Опіка та піклування є однією з форм захисту прав дитини.

Згідно Сімейного кодексу України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування.

Якщо дитина не досягла чотирнадцяти років, над нею встановлюється опіка, а піклування - над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.

Рішення про встановлення опіки, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених Цивільним кодексом України.

Хто може стати опікуном або піклувальником?

Статтею 63 Цивільного кодексу України визначено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю за її письмовою заявою. Переважно ними стають особи, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з дитиною. При цьому враховуються особисті стосунки між ними та можливістю особи виконувати свої обов’язки щодо виховання та розвитку підопічного.

13547 2019-09-13 11-30-10

Перебуваючи під опікою або піклуванням дитина має права:

- проживати в сім'ї опікуна або піклувальника та на піклування з його боку;

- на належні умови для всебічного розвитку, освіти, виховання і на повагу до її людської гідності;

- на збереження права користування житлом, у якому вона проживала до встановлення опіки або піклування. У разі відсутності житла така дитина має право на його отримання відповідно до закону;

- на захист від зловживань з боку опікуна або піклувальника.

Права та обов'язки опікуна:

- обов’язок виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, психічний, духовний розвиток, забезпечити одержання дитиною повної загальної середньої освіти;

- право самостійно визначати способи виховання дитини, враховуючи думку дитини та рекомендацій органу опіки та піклування;

- право вимагати повернення дитини від будь-якої особи, яка тримає її у себе не законно;

- не перешкоджати спілкуванню дитини з її батьками та іншими родичами, якщо це не суперечить інтересам дитини.

З даного питання надав керівник Заліщицького бюро правової допомоги Арсен Нагуляк під час роботи мобільного пункту консультування громадян в Шипівецькій та Подільській сільських радах Заліщицького району.

Нагадуємо, що за безоплатною правовою допомогою можна звернутися до Чортківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Чортків, вул. С. Бандери, 20; тел.: (03552) 2-09-50, або бюро правової допомоги за адресами:

Борщівське бюро правової допомоги — м. Борщів, вул. Шевченка, 20 а, тел.: (03541) 2-28-80;

Бучацьке бюро правової допомоги — м. Бучач, майдан Волі, 1, тел.: (03544) 2-11-26;

Гусятинське бюро правової допомоги — смт. Гусятин, вул. Суходільська, 7, тел.: (03557) 2-18-90;

Заліщицьке бюро правової допомоги — м. Заліщики, вул. С. Бандери, 38, тел.: (03554) 2-21-33;

Монастириське бюро правової допомоги — м. Монастириська, вул. Шевченка, 12А, тел.: (03555) 2-12-72.

Єдиний телефонний номер цілодобового доступу громадян до безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів по всій території України).

   

mpk

   

buro baner3

   

koord centr2

   

facebook-banner

   
   
   
© 2014 Тернопільський обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua