Укладення договору оренди землі

Деталі

oilseed-rape-2135026 1280На сьогодні для багатьох українських громадян, які володіють земельними ділянками призначеними для сільського господарства актуальним є питання щодо укладення договору оренди землі. Як правильно укласти цей договір? На що звернути у ньому увагу, щоб не бути  обдуреними і у разі порушення умов договору захистити себе?

Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» (далі Закону), договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Договір оренди землі укладається у  письмовій формі та за взаємним бажанням орендаря і орендодавця, його можна  посвідчити нотаріально.Цей договір повинен містити такі істотні умови:

1. Інформацію про земельну ділянку, що передається в оренду: кадастровий  номер,  місце  розташування  та розмір земельної ділянки;

2. Строк дії договору оренди;

3. Орендну плату із зазначенням її розміру, індексації, способу та  умов  розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За  згодою  сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися і інші умови.

Важливим є те, що відсутність однієї із таких умов робить договір недійсним.

Строк дії  договору  оренди  землі  визначається  за   згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Сьогодні мінімальним строком оренди для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства земельних ділянок сільськогосподарського  призначення є 7 років, згідно статті 19 Закону.

Для розрахунку орендної плати розглядають нормативну грошову оцінку землі. Вона зазначена в кожному сертифікаті на отримання земельної частки (паю).Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України) статті 21 Закону. Орендна плата передбачається у грошовій формі, але досить поширеним серед виплат за оренду є оплата у натуральній формі (зерно, цукор, крупи, тощо).  Важливим моментом для усунення проблем із несвоєчасною оплатою варто передбачити у договорі штрафні санкції для орендаря (штраф або пеню). Якщо орендна плата визначена у натуральній формі, то слід застосовувати штраф,який може бути виражений у грошовому еквіваленті або у такій ж натуральній формі.

У випадку, якщо орендар не виконує належно умови договору, в тому числі використовує земельну ділянку всупереч визначених у договорі умов (наприклад, надмірно виснажує землю, використовує пестициди, які суттєво погіршують її стан),  орендодавець має право  розірвати договір оренди.Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін, а такожна  вимогу  однієї  із  сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

Відповідь на це та інші запитання надав фахівець Збаразького бюро правової допомоги Анатолій Козак під час роботи  мобільного консультаційного пункту у селі Новики Збаразького району.

Також фахівець бюро розповів про ознайомив із напрямками роботи бюро правової допомоги та проінформував про всеукраїнський проект «Я МАЮ ПРАВО!».

Нагадуємо, що кваліфіковану безоплатну юридичну допомогу можна отримати в Кременецькому місцевому центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою вул. Шевченка, 59А, м. Кременець, 47000, Україна. Контактний телефон: (03546) 2 52 33

Збаразьке бюро правової допомоги: м. Збараж, вул. Шолом - Алейхема, 19, тел. (03550) 2-20-42.

Зборівське бюро правової допомоги: м. Зборів, вул. Богдана Хмельницького, 47, тел. (03540) 2-21-70.

Лановецьке бюро правової допомоги: м. Ланівці, вул. Незалежності, 20А, тел. (03549) 2-24-59.

Шумське бюро правової допомоги: м. Шумськ, м. Шумськ, вул. І.Франка, 34, тел. (03558) 2-24-45.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103.

   

mpk

   

buro baner3

   

koord centr2

   

facebook-banner

   
   
   
© 2014 Тернопільський обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua